Nincs megállás, a radnótis diákok műholdját egy nagyteljesítményű rakéta emeli az űr végtelenjébe.


A Radnóti gimnázium csapata kiemelkedő teljesítménnyel zárta a CanSat versenyt, és külön elismerésben részesült. A következő izgalmas lépésük Portugáliában valósulhat meg, ahol saját fejlesztésű műholdjukat egy nagy teljesítményű rakétával juttathatják 3 kilométeres magasságba.

A CanSat versenyt minden évben az Európai Űrügynökség szervezi, míg a hazai forduló a Magyar Asztronautikai Társaság közreműködésével valósul meg. A CanSat egy valós műhold szimulációja, amely minden olyan rendszerrel rendelkezik, amellyel egy műholdnak rendelkeznie kell. Térfogata megegyezik egy dobozos üdítőével - innen ered a neve is. A kihívás a diákok számára az, hogy ebbe a kis térbe bele tudják tervezni az összes alrendszert, ami megtalálható egy műholdon.

A radnótis CanSat a döntőbe jutott!

A verseny izgalmas kétnapos döntőjét április 4-5-én tartották az MH Böszörményi Géza Csapatgyakorlótér Parancsnokság tatárszentgyörgyi gyakorlóterén. Itt a 88 résztvevő közül a legjobb tíz csapat mérte össze tudását, közöttük a Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium csapata is ott volt, ahogy arról korábban beszámoltunk. E csapatok mentorálásában az SZTE oktatói is részt vettek, külön figyelmet fordítva a zentai csapatra is. A döntő során a csapatok CanSat műholdakat juttattak egy valódi rakétával körülbelül 1 kilométeres magasságba. A hordozóról való leválást követően minden csapat megkezdte saját küldetését, amely lehetett egy tudományos kísérlet vagy technológiai demonstráció. A sikeres landolás után a csapatok elemezték az összegyűjtött adatokat, majd a verseny második napján prezentáció keretében mutatták be az eredményeiket.

A verseny során a csapatoknak kötelező mérési feladatokat kellett teljesíteniük, mint például a légnyomás és hőmérséklet mérése. Ezen kívül azonban minden egyes csapat saját, egyedi méréseket is végezhetett. A szegedi CANIS csapat különösen a levegőminőség vizsgálatára összpontosított. A projekt érdekessége, hogy saját mesterséges intelligencia modellt alkalmaztak, melynek segítségével a repülés során gyűjtött adatokat összehasonlították a Szegeden korábban rögzített mérésekkel. Az elemzés eredményeként kiderült, hogy a legnagyobb hasonlóság a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium ablakából nyert levegőminták és a saját méréseik között volt, míg a Dóm téren végzett mintavételezés adatai mutatták a legkisebb egyezést.

A szegedi diákok különleges elismerésben részesültek.

A zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium diákjai, a RabbitAerospace csapata, elnyerték a verseny legnagyobb elismerését: lehetőséget kaptak arra, hogy bemutassák innovatív munkájukat Hollandiában egy nemzetközi konferencián. Ezen kívül felfedezhetik a Noordwijk városában található Európai Űrkutatási és Technológiai Központot is. A CANIS csapat szintén kiemelkedett, hiszen elnyerték a BME Suborbitals különdíját. A Radnóti diákok pedig egy izgalmas lehetőség előtt állnak: Portugáliában a Project Aurora keretében a BME Suborbitals nagy teljesítményű rakétáján indíthatják el a csapat CanSat-jét, körülbelül 3 kilométeres magasságba. A BME-s kutatócsoporttal már sikerült kapcsolatba lépniük, és meghívást kaptak, hogy ellátogassanak a fővárosba, ahol betekintést nyerhetnek a műhely munkájába.

Related posts