Orbán Viktor lélegzetelállító repülőrajta: egy új korszak küszöbén!
A magyar miniszterelnök 2024-re optimistán tekintett, remélve, hogy a gazdaság új impulzusokat kap, és képes lesz felpörögni, hogy erősebb lendülettel folytathassa útját. A valóság azonban közbeszólt, és a harmadik negyedévben technikai recesszióval kopogtatott az ajtón. Orbán Viktor azonban még ez sem tudta letörni a kedvét; 2025-re grandiózus tervekkel tekint a jövőbe. Karácsony előtt néhány nappal pedig elárulta, milyen kulcsfontosságú lépések szükségesek ennek megvalósításához.
"Januárban indul a kaland: ez a siker titka" - hallottam a rádióban.
Eltelt a január fele, és világosan látszik, milyen repülőrajtot vett - azaz nem vett - a magyar gazdaság. Rögtön látványos üzemanyag-drágulással indult az év, 15 nap alatt a gázolaj ára 25, a benziné 22 forinttal nőt, részben az újabb jövedékiadó-emelés miatt.
A térképen a legutóbbi, múlt heti magyarországi áremelés előtti állapotok tükröződnek. Igaz, hogy a 22-25 forintos drágulás jelentéktelennek tűnik a 2024 elejétől várható emelkedéshez képest, amikor is január 15-től fokozatosan 20-40 forinttal nőtt a benzin és gázolaj ára a jövedéki adó emelése következtében. Érdemes megemlíteni, hogy nemcsak a tankolás költségei emelkedtek, hanem az autópálya-matrica ára is, így továbbra is Magyarországon a legdrágább a sztrádahasználat. A műszaki vizsgáztatás díja is jóval az inflációt meghaladó mértékben emelkedik, és többet kell költeni a jogosítvány megújítására, valamint a rendszámtábla költségeire is.
Az üzemanyagok drágulásának hátterében az adók emelkedése mellett a forint gyengülése is jelentős szerepet játszik. Az októberi időszak óta a hazai valuta árfolyama az euróval szemben ismét a 400-as szint fölé kúszott, és az év végi 410 körüli értékét követően január 3-án 415-re emelkedett, azóta pedig stabilan ezen a szinten stagnál. Ez nem meglepő, hiszen a magyar gazdaság helyzete 2025-tel sem mutatott érdemi változást. Az uniós források továbbra sem érkeznek, a magyar kormány nemzetközi szinten egyre inkább elszigetelődik, ráadásul a gazdasági teljesítmény is aggasztó jeleket mutat. A KSH legfrissebb jelentése alapján a novemberi ipari termelés a legrosszabb hónapok egyikét hozta el a tavaly márciusi időszak óta.
Az idei év eddigi eseményei közül csupán egy alkalom volt, amely rövid időre fellendítette a forintot: amikor a Washington Post közzétett egy írást arról, hogy Donald Trump esetleg visszavonhatja hatalmas vámemelési terveit. Azonban a leendő amerikai elnök ezt az információt gyorsan cáfolta, és ezzel a forint ismét gyengülni kezdett. Ez az eset jól tükrözi, mennyire érzékeny és instabil a hazai valuta, hiszen az amerikai politikai események közvetlen hatással vannak rá.
Orbán Viktor repülőrajtjában az sem okozott zavart, hogy az év utolsó napjaiban biztossá vált, hogy 1,04 milliárd eurónyi uniós forrástól esett el Magyarország a jogállamisági mechanizmus miatt - ilyen még egyetlen tagállammal sem történt az EU-ban.
Mivel hazánk csak korlátozottan fér hozzá az uniós pénzekhez, az évet rögtön egy több mint 1000 milliárd forintos kötvénykibocsátással kezdte. Ezzel a lépéssel gyakorlatilag leleplezte és beismerte a kormány, hogy az év utolsó napján végrehajtott állampapír-visszavásárlás a GDP-arányos államadósság trükkös csökkentése volt. A korábbi 615 milliárd forint után további 462 milliárd forintnyi állampapírt vásárolt vissza a Magyar Nemzet Banktól az állam. Vagyis 12 napon belül 1077 milliárd forinttal, a GDP 1,58 százalékával csökkentették technikailag az államadósságot év végére.