Párizsi tragédiák - Franciaország a múlt évtized eseményeire emlékezik meg
Anne Hidalgo párizsi polgármester (bal) és Emmanuel Macron francia elnök (bal2) koszorút helyez el a Charlie Hebdo francia szatirikus hetilap elleni merénylettel kezdődött párizsi terrrortámadás-sorozat tizedik évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a hetilap volt szerkesztőségének épülete előtt Párizsban 2025. január 7-én. MTI/EPA/AFP pool/Ludovic Marin
Franciaország kedden megemlékezett a dzsihadista merényletsorozat kezdetét jelentő, 2015 januárjában végrehajtott párizsi támadásokról, amelyek tizenhét életet oltottak ki. Az esemény fájdalmát és emlékét idézte fel, amely örökre nyomot hagyott a nemzet lelkében.
Az évfordulós megemlékezések az első merénylet színhelyén, a Charlie Hebdo című szatirikus hetilap egykori szerkesztőségi épülete előtt indultak, ahol tragikus módon 12 ember életét oltotta ki a támadás.
A beszédek nélküli csendes főhajtáson Emmanuel Macron államfő és felesége, továbbá Francois Bayrou miniszterelnök és a kormány több tagja mellett jelen volt a támadások idején az elnöki posztot betöltő Francois Hollande és volt miniszterelnöke, Manuel Valls is, valamint Riss karikaturista, a támadások egyik túlélője, a lap jelenlegi főszerkesztője és Anne Hidalgo, Párizs főpolgármestere.
A delegáció a szerkesztőség szomszédságában, a Richard Lenoir sugárúton emlékezett meg Ahmed Merabetről, a rendőrről, akit az elmenekülő támadók egyikeként közvetlen közelről lőttek agyon.
Párizs keleti peremén egy hasonló rendezvény zajlott, amelynek következményeként két nappal később egy zsidó élelmiszerboltban egy harmadik dzsihadista túszokat ejtett, és sajnos négy ember életét oltotta ki.
Emmanuel Macron hétfőn arra figyelmeztetett, hogy a terrorizmus elleni küzdelem folytatása elengedhetetlen. Kiemelte, hogy a fenyegetés továbbra is jelen van társadalmainkban, ezért elengedhetetlen a folyamatos éberség és a közös összefogás. Azt hangsúlyozta, hogy nem szabad megengednünk a védekezés lazítását, hiszen csak így tudunk hatékonyan szembenézni a kihívásokkal.
A Charlie Hebdo az évforduló tiszteletére egy különleges, 32 oldalas kiadványt hozott létre, melynek borítóján büszkén hirdeti, hogy a lap "elpusztíthatatlan". Az ünnepi lapszámban körülbelül negyven karikatúra található, amelyek a hetilap által meghirdetett nemzetközi pályázatra érkeztek, és a "vallási fanatizmus elleni küzdelem" témakörét dolgozzák fel.
Bruno Retailleau belügyminiszter a Le Parisien című napilapnak adott interjúban arra figyelmeztetett, hogy
a terrorfenyegettség még soha nem volt olyan erős Franciaországban, mint jelenleg.
Az Ifop közvélemény-kutató intézet által 2024 júniusában végzett felmérés, amelyet a Charlie Hebdo publikált, azt mutatja, hogy a francia lakosság 76%-a egyetért azzal, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága alapvető jog, és hangsúlyozzák, hogy a karikatúra szabadsága is ennek a fontos alapelvnek a része.
A Charlie Hebdo értékei - mint például a humor, a szatíra, a véleménynyilvánítás szabadsága, az ökológiai tudatosság, a szekularizmus és a feminizmus - soha nem voltak még ennyire vitatottak, mint ma. Riss főszerkesztő megjegyezte, hogy ez talán a demokrácia ellen irányuló megújult obskurantizmus erőinek hatására van. Ugyanakkor kiemelte, hogy a szatíra egyik legfontosabb tulajdonsága, amely segített átvészelni a nehéz időszakokat, nem más, mint az optimizmus.
2015. január 7-én két francia dzsihadista hatolt be a Charlie Hebdo párizsi szerkesztőségébe, 12 embert megöltek, és 11-et megsebesítettek. A támadókat két napig üldözte a rendőrség.
Eközben egy harmadik társuk január 8-án egy rendőrt lőtt le a főváros déli elővárosában, Montrouge-ban, majd a következő napon egy kóser élelmiszerboltban túszokat ejtett, akik közül négyet megöltek.
A rendőrség összehangolt műveletek keretében lépett fel mindhárom terroristával szemben, sikeresen kiszabadítva a túszokat. A három napig elhúzódó támadássorozat következtében sajnos 17 ember életét vesztette, köztük három rendőr, továbbá 21 fő megsebesült.
A támadássorozat volt a nyitánya a Franciaországot sújtó iszlamista merénylethullámnak, amelyben több mint 260-an vesztették életüket.