Putyin kérheti a taktikai szünetet, de valószínű, hogy a hála nem fog megjelenni a válaszában.
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke nemrégiben arra utalt, hogy lehetséges egy olyan tűzszüneti megállapodás, amely keretében a NATO védelmi "ernyője" alá vonhatná azokat a területeket, amelyeket a kijevi kormány irányít. A megszállt orosz területek visszaszerzésének kérdését pedig később, diplomáciai tárgyalások során lehetne rendezni. Fontos azonban, hogy a tűzszünet biztosítékot nyújtson arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök ne kísérelje meg újabb ukrán területek megszerzését.
Nem meglepő módon, Vlagyimir Putyin érdeklődése az ajánlat iránt csekély, sőt, a tűzszünet kérdése egyelőre teljesen távol áll tőle. Ha a Kreml mégis hajlandó lenne a konfliktus valamilyen formájú befagyasztására, az valószínűleg nem Kijev által megszabott feltételek szerint fog megvalósulni. Hiszen
- mondja Robert Cheda a Fakt nevű lengyel lapnak. A hírszerzés korábbi tisztje úgy látja, hogy ha lesz is némi szünet, az orosz elnök arra használja, hogy pótolja a veszteségeket, újraszervezi a hadsereget, és ha kell, a nulláról kezd mindent.
A rubel egyre mélyebbre süllyed a dollárral szemben, és november végén elérte az invázió kezdete óta mért legrosszabb árfolyamát. Az Oroszország ellen bevezetett szankciók már jól érezhetően gyakorolják hatásukat, azonban a Kreml számára nem opció a visszavonulás.
A fegyvergyárak bezárása és a magasan fizetett zsoldosok hazatérítése elviekben nem opció, mivel az orosz elit és a társadalom nyomása akár egy taktikai visszavonulásra is rákényszerítheti az orosz elnököt.
A közvélemény folyamatosan átalakul, és a gazdasági szektorban egyre inkább érezhetővé válnak a szankciók következményei. Emiatt valószínű, hogy az országnak időre van szüksége a belső helyzetének megnyugtatásához és stabilizálásához.
A gyakorlatban ez úgy valósulhat meg, hogy Putyin elfogadja a tűzszünetet, de természetesen a saját feltételeit szem előtt tartva. A tárgyalások, ha egyáltalán elkezdődnek, valószínűleg hosszadalmasak lesznek. Az amerikai és európai diplomácia feladata pedig az lesz, hogy aktívan részt vegyen egy ilyen nehezen elérhető megállapodás létrehozásában.
Putyin viszont olyan stratégiát alkalmaz majd, amelyben nem riad vissza a keménységtől, és szigorú követelményeket fog megfogalmazni. Eközben a Kreml médiája folyamatosan az orosz siker diadalmas krónikáját fogja hirdetni.
Putyinnak elengedhetetlen, hogy kézzelfogható sikereket prezentáljon, és egyértelműen demonstrálja az orosz nép számára: igen, ezt a háborút mi nyertük meg. A tárgyalások kezdeti hangvételét valószínűleg fokozott orosz katonai nyomás, esetleg nukleáris fenyegetés fogja meghatározni.
Putyin valószínűleg továbbra is folytatja a katonai konfliktust, és minden döntését ennek a célkitűzésnek fogja alárendelni.
Az orosz elnök projektje nem csupán a birodalmi gondolkodás kifejeződése, hanem egyfajta identitásépítési törekvés is. Putyin szemszögéből a háború nem csupán a hatalom megőrzésének eszköze, hanem egy társadalmi mentalitás kialakításának is eszköze. A honvédő háború eszményére építve, most a fasiszta Ukrajna feletti győzelem mítosza szolgálhat az orosz nemzet újraegyesítésének alapjául. Ehhez viszont elengedhetetlen a háborús helyzet folyamatos fenntartása, ami akár évtizedes időtávon is fenyegetést jelenthet – figyelmeztet a szakértő.
Ráadásul ez egyáltalán nem csak Putyin egyszemélyes döntésén múlik.
A Kreml körüli befolyásos csoportok elképesztő mértékű hasznot húznak a háborúból: a szilovikok, Putyin közvetlen környezete, szinte mindannyian érintettek a korrupcióban. Bár a rubel gyengélkedik, az exportőrök mégis jelentős nyereségre tesznek szert. A költségvetési források egyre nagyobb része a hadsereghez áramlik, nem csupán fegyverek vásárlására, hanem arra is, hogy megnyerjék a harcoló katonák és családjaik hűségét. Sokan számára ez a megélhetés alapját képezi, még akkor is, ha mindez apjuk, fiuk, férjük vagy más hozzátartozójuk életébe kerül.
Ez a folyamat legalább 10-15 évre előre van megtervezve, és nem véletlen, hogy a fegyveripar kulcsszerepet játszik az orosz gazdaság struktúrájában.
Hogy Putyin hamarosan Ukrajna, Kazahsztán vagy Moldova felé mozdul? Moszkva számára nem ez a fő szempont, hanem az, hogy a háború bármilyen irányban, de folytatódjon. Ez ugyanis Putyin hatalmának záloga, amivel megőrzi az elit lojalitását, a társadalom tudatos felkészítése pedig már elkezdődött. Nem kell majd csodálkozni rajta, ha 5-6 év múlva már önként és dalolva hadba vonuló újoncai lesznek.