Ragadós száj- és körömfájás: az agrárminiszter bejelentette, hogy véget ért a veszélyhelyzet


A ragadós száj- és körömfájás vírus elleni küzdelem a fertőzött telepeken véget ért, a védekezést ugyanakkor folytatni kell - jelentette ki az agrárminiszter az Állategészségügyi Operatív Törzs szombati ülését követő sajtótájékoztatón Budapesten.

Nagy István szerint eddig sikerült megállítani a ragadós száj- és körömfájás terjedését, mivel egyelőre nem kaptak bejelentést újabb megbetegedésről.

A veszélyhelyzet megszűnt, a vírus elleni küzdelem első szakasza ezzel lezárult. Az 1115 mintavétel több mint 70 ezer vizsgálata mind negatív eredményt mutatott, de a vírus 14 napig lappanghat. Az újbóli kitörés megakadályozása megköveteli a szabálykövetést, a fegyelmezettséget, az előírások szigorú betartását - hangsúlyozta.

A kormányzati kártalanítás célja, hogy támogassa az állattartó telepek mielőbbi újbóli működését. Az állam átvállalja az ott dolgozók bérét az állami bérgarancia alap terhére, emellett a gazdaságok számára egyéves hitelmoratóriumot biztosítanak – mondta a tárcavezető. A miniszter bejelentette, hogy vis maior helyzetet hirdetnek, így a gazdák a nehéz helyzetükhöz kapcsolódó kérelmeiket könnyebben, külön igazolások benyújtása nélkül intézhetik, ezzel is egyszerűsítve a veszteségeik elleni intézkedéseket.

Az érintett régiókban megkezdődött a sertések felvásárlása, így a sertéstartók biztonságban érezhetik magukat - hangsúlyozta.

Az országos főállatorvos bejelentette, hogy az állategészségügyi hatóság folytatja az érintett telepek zárlatát, és a szükséges korlátozó intézkedéseket továbbra is érvényben tartja. Pásztor Szabolcs kiemelte, hogy a védekezés során most az állattartók szerepe kulcsfontosságú. Kérte, hogy a telepekre kizárólag azok lépjenek be, akiknek a jelenléte tényleg elengedhetetlen.

Fontos, hogy a munkavégzés során mindenki odafigyeljen a ruházat, a lábbelik és a munkaeszközök tisztaságára. A be- és kihajtó járműveket szintén alaposan meg kell takarítani. Más forrásból származó munkaeszközök, takarmányok vagy alom felhasználása tilos. Ezen kívül gondoskodni kell arról is, hogy a telepen tartott állatok ne érintkezzenek a vadon élő állatokkal, ezért megfelelő elkerítést is szükséges biztosítani.

A hatóságok országszerte fokozzák az ellenőrzések szigorát, és a szabályokat megszegőkkel szemben komoly büntetések várhatók, mivel az egyéni felelősség ebben a helyzetben kulcsfontosságú a nemzetgazdaság szempontjából – emelte ki a szakértő. A párosujjú patások állapotát is alaposan vizsgálják, ezért a gazdák figyelmesen szemmel kell kísérjék állataikat, és azonnal jelentsenek minden gyanús tünetet.

Az országos rendőrfőkapitány közölte, hogy a közegészségügyi és állattartási szabályok betartatása érdekében a rendőrök is folytatják az ellenőrzéseket. Balogh János hozzátette, hogy a rendőrség feladata ebben a helyzetben a védekezés feltételeinek biztosítása és a közrend fenntartása mellett a védekezésben részt vevők munkájának felügyelete, a szakszerűség és a hatékonyság ellenőrzése.

A helyszíni tapasztalatok szerint az eddigi védekezési intézkedések jogszerűek és hatékonyak voltak, azonban a szabályokat megszegők számára a rendőrség szigorú fellépése továbbra is elkerülhetetlen. Somogyi Zoltán, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója és a vezérkari főnök koordinációs helyettese bejelentette, hogy a katonák a mentesítő pontokon eddig több mint 10 ezer járművet fertőtlenítettek. A speciális biológiai laboratóriumban naponta több tucat mintát elemzenek, és eddig minden egyes teszt negatív eredménnyel zárult - tette hozzá Somogyi Zoltán.

Related posts