Magyarország gazdasági helyzetét súlyosan érintheti, ha Trump kormányzata életbe lépteti a 30%-os vámot, amely jelentős recessziót idézhet elő. A G7 elemzése szerint ez a lépés komoly kihívások elé állíthatja a hazai piacokat és a vállalkozásokat.


Donald Trump 30%-os vámmal sújtotta meg az Európai Uniót és Mexikót, ami komoly feszültségeket okozhat a kereskedelmi kapcsolatokban. Az amerikai elnök szombaton tett bejelentése szerint a vámtartalom augusztus 1-jén lép életbe, hacsak addig nem sikerül megállapodni egy másik, kedvezőbb mértékről.

Az új bejelentés jelentős növekedést jelent az április 2-án bejelentett, az Európai Unióval szemben érvényes 20 százalékos vámhoz képest. Az amerikai elnök továbbra is ragaszkodik a korábban bejelentett intézkedésekhez, amelyeket az acél- és alumíniumtermékekre 50 százalékos, míg az autókra és autóalkatrészekre 25 százalékos vám formájában határoztak meg. Ezért ezek a szektorok nem érintettek az új intézkedésben.

Az Európai Unió 2023-as adatai alapján az Európai Bizottság jelentése szerint a közösség összesen 503,8 milliárd euró értékben exportált termékeket az Egyesült Államokba. Ezen kívül az exportált szolgáltatások értéke elérte a 318,7 milliárd eurót az adott év folyamán.

Felülnézet: az Egyesült Államok 23 másik kereskedelmi partnere is kapott hasonló levelet a múlt héten. Többek között Kanada, Japán és Brazília szembesült 20 és 50 százalék közötti vámfenyegetésekkel. Brazília járt a legrosszabbul, a korábban bejelentett 10 százalékhoz képest 50 százalékos vámmal kell szembenéznie.

Alulnézet: Míg sokan csupán a tárgyalási taktika részeként tekintenek az EU-val szembeni 30%-os vámra, Magyarország számára kulcsfontosságú, hogy milyen irányt vesznek az események. A helyzet további alakulása jelentős hatással lehet az ország gazdasági érdekeire.

Reakciók: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vasárnap bejelentette, hogy augusztus elejéig nem terveznek válaszintézkedéseket az Egyesült Államokkal szemben. A július 15-re korábban ígért viszontvámok például az Egyesült Államokból importált csirkehúsra, motorkerékpárokra és ruházati cikkekre vonatkoznak.

Mi vár ránk a közeljövőben? Az Egyesült Államok vámintézkedései nemcsak a vegy- és gyógyszeripart érinthetik kedvezőtlenül, hanem különösen súlyosan hatással lehetnek az európai borászatokra és a luxusiparra is. Trump 2026-ra 200 százalékos vámok bevezetését helyezte kilátásba ezen szektorok számára. Franciaország szempontjából ez kiemelten fontos lenne, hiszen az ország konyaktermelésének 90%-át az amerikai piacra irányítják.

Related posts