Az Apple saját munkatársai tevékenységeit is figyelemmel kísérheti.


Egy volt Apple-alkalmazott pert indított a techóriás ellen, állítása szerint a vállalat elvárja, hogy dolgozói lemondjanak a magánélethez való jogukról, és folyamatos megfigyelés alatt állnak. A hírt a Semafor számolt be.

A kaliforniai állami bíróságon, helyi idő szerint vasárnap este, Amar Bhakta hirdetési szakember által benyújtott kereset alapján, komoly vádak merültek fel az Apple ellen. A kereset szerint az Apple alkalmazottait arra kényszerítik, hogy lemondjanak a személyes adatok védelméhez való jogukról. Továbbá, a cég állítólag "fizikai, videós és elektronikus megfigyelést" végez, még azokban az esetekben is, amikor az alkalmazottak otthon tartózkodnak, vagy miután elhagyták a vállalatot.

Az Apple előírásai szerint az alkalmazottak számára kötelező, hogy kizárólag a cupertinói cég által gyártott készülékeket használják a munkájuk során. Ugyanakkor a kiadott eszközök mennyisége szigorúan korlátozott, és a vállalat arra ösztönzi a munkavállalókat, hogy saját iPhone-jukat használják munkaeszközként is.

Amikor a saját eszközeiket alkalmazzák, elengedhetetlen, hogy engedélyezzék a hozzáférést a személyes iCloud-fiókjukhoz. Ezen kívül bele kell egyezniük egy olyan szoftver használatába is, amely lehetővé teszi a vállalat számára, hogy szinte bármilyen információt nyomon követhessen, ami az eszközükön zajlik, beleértve a felhasználó valós idejű tartózkodási helyét is.

Nem ez az első alkalom, hogy az almás vállalat körüli viszonyokból hasonló panaszok kerülnek a felszínre. A Verge már 2021-ben is foglalkozott azzal, hogy a cég belső irányelvei adatvédelmi vitákat gerjesztenek a munkavállalók között, hiszen a vállalat könnyedén hozzáférhet a magánfiókokhoz.

A jelenlegi keresetben, a korábban említett témák mellett, arra is rámutatnak, hogy az Apple korlátozza a munkavállalók szabad véleménynyilvánítási jogát.

Bhakta arra hívta fel a figyelmet, hogy megtiltották számára a digitális reklámozás terén szerzett tapasztalatainak nyilvános megosztását, továbbá arra kényszerítették, hogy törölje LinkedIn-profiljáról az Apple-nél végzett munkájával kapcsolatos információkat. Amennyiben az Apple-t elmarasztalják ebben az ügyben - ami valószínűleg csekély eséllyel valósul meg -, a cégnek egyenként kellene kártalanítania az érintett munkavállalókat. Az Apple viszont határozottan tagadja a vádakat, és alaptalannak minősíti a vádiratban szereplő állításokat.

Related posts