A brit miniszterelnök aláír egy különleges, száz évre szóló partnerségi megállapodást Ukrajnával.


MEGALKUVÁS NÉLKÜL! A világ gyors ütemű változásai között könnyen elveszhetünk a hírek áradatában. Azonban van valami, ami állandó: a Hetek közös ügyvállalása olvasóival. Ez az ügy pedig a hit, a család és a nemzet iránti elkötelezettség. Csatlakozzon Ön is ehhez a lényeges küldetéshez előfizetésével! További információkért látogasson el a hetek.hu/elofizetes oldalra.

A Downing Street csütörtöki jelentése alapján Starmer Kijevbe látogatott, ahol az ukrán elnökkel egy különleges, százéves partnerségi megállapodást írt alá, amely a "100 Year Partnership" nevet viseli.

A megállapodás nem csupán védelmi, hanem civil együttműködési aspektusokat is magában foglal. A katonai jellegű elemek mellett kiemelt szerepet kap a kereskedelmi akadályok eltávolítása és a kulturális kapcsolatok fejlesztése - áll a londoni kormányfői hivatal nyilatkozatában.

A megállapodás alapján a két ország emellett erősíti katonai együttműködését a Fekete-tenger, az Azovi-tenger és a Balti-tenger biztonságának erősítése érdekében az "orosz agresszió elrettentése végett".

Az egyezményben szerepel az is, hogy a két ország szakértői közösen dolgoznak majd a tudományos és technológiai együttműködés fejlesztésén egyebek mellett az egészségügy és a betegségmegelőzés, a mezőgazdasági technológia, az űrkutatás és a dróngyártás területein.

Kijevi látogatása során Starmer bejelentette, hogy Ukrajna számára egy új gazdasági helyreállítási programot indítanak, amelynek értéke 40 millió font (19,5 milliárd forint). A Downing Street közleménye szerint a brit kormány célja, hogy a program révén több százmillió fontnyi hitelfinanszírozást vonjon be a magánszektorból, ezzel segítve az ukrajnai kis- és középvállalkozások fejlődését és gazdasági stabilitásuk megerősítését.

Az új partnerségi program egyik kulcsfontosságú aspektusa a gabonafélék eredetellenőrzésére kifejlesztett rendszer, melynek célja a megszállt ukrán területekről eltulajdonított gabona szállítási útvonalainak hatékony nyomon követése.

A Downing Street tájékoztatása szerint ennek a brit fejlesztésű rendszernek a létrehozását Ukrajna kérte a hét legnagyobb ipari hatalom (G7) tagjaitól, annak érdekében, hogy azonosítani lehessen az orosz ellenőrzés alá került ukrán területekről elvitt és más megjelöléssel eladott gabonát.

Az eredetazonosító program élenjáró tudományos módszerek alkalmazásával állapítja majd meg, hogy a kereskedelmi forgalomba kerülő gabonát hol termesztették, és az így kialakított, a lopott gabona útvonalának megállapítását és a további lopások megakadályozását célzó adatbázist Nagy-Britannia átadja Ukrajnának.

Ukrajna továbbra is kiemelkedő mezőgazdasági termelőként van jelen a világpiacon, és alapvető szerepet játszik a globális élelmiszerellátás stabilitásának megőrzésében - áll a londoni miniszterelnöki hivatal csütörtöki tájékoztatójában.

A Downing Street emlékeztet arra, hogy Nagy-Britannia eddig összesen 12,8 milliárd font (körülbelül 6240 milliárd forint) támogatást nyújtott Ukrajnának, amelyből 7,8 milliárd font katonai jellegű segítséget képvisel.

Related posts