Szijjártó Péter kifejtette, hogy egyetértés mutatkozik a felek között az energetikai együttműködés folytatására Oroszországgal.
Orbán Viktor miniszterelnök telefonon egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és a megbeszélés során mindketten hangsúlyozták, hogy elengedhetetlen az energetikai együttműködés folytatása. Ezt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentette be szerdán Budapesten.
A tárcavezető beszámolója szerint Orbán Viktor miniszterelnök több mint egy órán át folytatott telefonos egyeztetést Vlagyimir Putyinnal, az orosz elnökkel. A megbeszélés során középpontba került Magyarország energiabiztonsága, az ukrajnai konfliktus alakulása, valamint a szíriai helyzet legújabb fejleményei is.
Aláhúzta, hogy az orosz Gazprombank szankciós listára helyezésével a jelenlegi amerikai adminisztráció komoly nehézségek elé állított néhány közép- és délkelet-európai országot, köztük hazánkat is, ugyanis ezen a pénzintézeten keresztül zajlik a fizetés a földgázért, a nukleáris fűtőelemekért és a paksi bővítés munkálataiért is.
Szavai szerint emellett Szlovákia, Szerbia és Törökország is kihívásokkal néz szembe e döntés miatt, így velük is folyamatos az egyeztetés.
A miniszterelnök úr és Oroszország elnöke között egyértelmű konszenzus alakult ki abban a kérdésben, hogy mindent meg kell tenni a problémák megoldása érdekében, és biztosították, hogy ennek érdekében aktívan cselekszenek. Ezen kívül hangsúlyozta, hogy Vlagyimir Putyin világosan kifejezte országa elkötelezettségét az energetikai együttműködés folytatása mellett, amely kulcsfontosságú Magyarország energiaellátásának szavatolásában.
"Elkötelezettek vagyunk, és közös szándékunk az energetikai együttműködés folytatása. Nincs olyan tényező egyik fél részéről sem, sem a magyar, sem az orosz oldalról, amely megakadályozná, hogy megtaláljuk a megoldást erre a helyzetre" - tette hozzá.
Örömmel értesültünk arról, hogy a paksi atomerőmű üzemeltetéséhez elengedhetetlen fűtőelemek kérdésében már sikerült megoldást találni. "Jelenleg a Paks II. projekt előrehaladásáért és a földgázszolgáltatásért való kifizetési megoldások összehasonlítása és kidolgozása folyamatban van" - tájékoztatott az illetékes.
Ezzel összefüggésben azt nyilatkozta, hogy saját maga egyeztetett Alekszej Lihacsovval, a Roszatom vezérigazgatójával a paksi projekt gyorsításáról. Ezen felül délután tervezi, hogy találkozik az energiaügyekért felelős orosz miniszterelnök-helyettessel, Alekszandr Novakkal is, hogy további részleteket beszéljenek meg.
Szijjártó Péter a következő lépésben az ukrajnai háborúval kapcsolatos helyzetet is megvitatta, hangsúlyozva, hogy elengedhetetlen a diplomáciai és kommunikációs csatornák folyamatos működtetése. Véleménye szerint a jelenlegi körülmények között ez különösen fontos, mivel a helyzet talán a fegyveres konfliktus eddigi legkritikusabb időszakát jelenti.
"Jól látszik, hogy az amerikai elnökválasztás óta számos elkeseredett, kétségbeesett kísérlet történt és történik arra vonatkozólag, akár Amerikából, akár Nyugat Európából, hogy a háború elmérgesedjen, a háború eszkalálódjon" - figyelmeztetett.
Rámutatott, hogy Magyarország ezer napja ugyanazt az elkötelezett békepárti álláspontot képviseli, és ezért Orbán Viktor hosszasan beszélt ma Vlagyimir Putyinnal egy fenntartható béke megteremtésének lehetőségeiről.
Putyin elnök kifejtette, hogy saját nézőpontja szerint miként alakult a helyzet, és hangsúlyozta, hogy bizonyos nehézségek akadályozzák a béke megteremtését. Példaként említette azt a törvényt Ukrajnában, amely gyakorlatilag megakadályozza a jelenlegi elnöki kabinetet abban, hogy Oroszország vezetőjével a békéről tárgyaljon – tette hozzá.
Összességében megállapítható, hogy a magyar békemisszió továbbra is aktívan zajlik. A miniszterelnök a héten Floridába látogatott, ahol személyesen találkozott Donald Trumppal. Ezen kívül a Vatikánban is járt, ahol a Szentatyával folytatott eszmecserét. Ma pedig Vlagyimir Putyinnal tárgyalt telefonon – számolt be a miniszter.
"A leglényegesebb tehát, hogy a diplomáciai és kommunikációs csatornákat folyamatosan nyitva tartsuk. Ez a béke megteremtésének lehetőségét hordozza magában, és ennek érdekében a magyar békemissziót továbbra is aktívan folytatni fogjuk, arra törekedve, hogy megtaláljuk a leggyorsabb utakat a békéhez, amelyekkel emberi életeket menthetünk." - emelte ki.
Végül kifejtette, hogy az orosz elnök tájékoztatást adott a szíriai fejleményekről, a Kreml álláspontjáról is. "Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy a Közel-Keleten stabilitás, nyugalom legyen (...) Hogy az extrém, szélsőséges ideológiák, politikai mozgalmak ne rombolhassák tovább a biztonságot" - mondta.
"Emellett pedig mi, magyarok különösen odafigyelünk a keresztény közösségek helyzetére, és továbbra is a szükséges humanitárius támogatást megadjuk a számukra" - tette hozzá.