TKI: Az iparág szereplői kedvezőtlennek ítélték meg a helyzetüket.

A Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) együttműködve a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvánnyal és a GKI Gazdaságkutató Zrt.-vel havi rendszerességgel elemzi a turizmus konjunktúráját, és ennek eredményeként publikálja a Turizmus Konjunktúra Indexet. Ezzel a kezdeményezéssel a piac és a közvélemény számára értékes információkat nyújt a közeljövő trendjeiről, hozzájárulva a szektor fejlődéséhez és a döntéshozatal támogatásához.
A TKI index 2025. júniusában -7 ponton állt, ami a -100 és +100 közötti skálán értelmezve kedvezőtlen helyzetet tükröz. Ez azt jelzi, hogy az ágazat szereplői a piaci körülményeiket romlónak értékelik. Az index az előző hónaphoz képest 3 pontos növekedés után 4 ponttal csökkent, így 10 ponttal maradt el az egy évvel ezelőtti szinttől. A szálláshely-szolgáltatás területén az index 7 ponttal -14 pontra esett, míg a vendéglátás ágazatában 5 ponttal -7 pontra csökkent. Az egyéb turisztikai szektor viszont 0 ponton stagnált, ami azt jelzi, hogy ott nem történt számottevő változás az értékelésekben.
A TKI index júniusban is túlszárnyalta a GKI EU által végzett konjunktúrakutatásban a szolgáltatási szektor konjunktúraindexét, amely -10 ponton állt. Ezen kívül a nemzetgazdasági átlagot tükröző GKI üzleti bizalmi index is alacsonyabb volt (-13 pont), ahogy az ipari (-11 pont), építőipari (-30 pont) és kereskedelmi szektorok adatai is. A TKI index tehát folytatja pozitív trendjét, megerősítve a gazdasági helyzet kedvező alakulását az utóbbi hónapokban.
Természetesen! Kérlek, oszd meg velem a szöveget, amelyet szeretnél egyedivé tenni, és szívesen segítek átfogalmazni vagy módosítani!
Amennyiben a 2025. júniusi TKI indexet összevetjük az egy évvel korábbival (2024. június), 10 pontos csökkenést tapasztalunk. Az alszektorok közül éves összehasonlításban az egyéb turisztikai szektor indexe stagnált, míg a vendéglátásé 4 ponttal, a szálláshely-szolgáltatásé 13 ponttal esett vissza.
A turizmus foglalkoztatási várakozásainak indexe 2025 júniusában +2 pontos értéket mutatott, ami kedvezőbb, mint a GKI EU számára végzett konjunktúrakutatás által mért szolgáltatási szektor indexe, amely -2 ponton állt. Ezen kívül a turizmus indexe is felülmúlta a nemzetgazdasági átlagot, amely -6 ponton található. Ugyanakkor a kereskedelem (+8 pont) indexéhez képest még mindig elmaradt, míg az építőipar (-11 pont) és az ipar (-9 pont) mutatóihoz viszonyítva jelentős előnyben volt.
2025 júniusában a turisztikai szektor szereplőinek 70%-a tapasztalta, hogy a szolgáltatási díjak emelkedtek az elmúlt három hónap során, ami az előző év hasonló időszakához viszonyítva figyelemre méltó. Ez az arány májusban is azonos volt. Ezzel szemben 25%-uk nem módosított az árakon, míg csupán 5% jelezte, hogy árcsökkentésre került sor.
A turizmus területén tevékenykedő vállalkozások 67%-a tapasztalta működési költségei emelkedését az elmúlt három hónap során, összevetve az előző év hasonló időszakával. Ezzel szemben 32%-uknál nem történt változás, míg mindössze 1%-nak sikerült csökkentenie költségeit. Az iparág átlagosan 18%-os növekedést könyvelhetett el a működési költségek terén az előző év azonos időszakához képest, ami meghaladja a májusban tapasztalt adatokat is.