Karácsony levelet írt Ursula von der Leyennek, amelyben hangsúlyozta az átláthatósági törvény fontosságát. A levélben kifejtette, hogy a jogszabály célja a nyilvános ügyek átláthatóságának növelése, valamint a közérdek védelme. Kérte az Európai Bizottság

Karácsony Gergely főpolgármester levélben kereste meg Ursula von der Leyen-t, az Európai Bizottság elnökét, a közélet átláthatóságát érintő törvényjavaslat ügyében. Ezt a Főpolgármesteri Hivatal csütörtöki közleményében osztotta meg az MTI-vel.
A levélben Karácsony Gergely arról tájékoztatott, hogy Halász János, a Fidesz képviselője olyan törvényjavaslatot terjesztett az Országgyűlés elé, amely a közélet átláthatóságára hivatkozva szabályokat állapít meg a külföldi támogatásból működő szervezetek és azok vezetői számára. Hangsúlyozta, hogy a javaslat "illeszkedik az elmúlt évek kormányzati propagandájához", és valójában a független magyarországi internetes portálok, valamint a jogvédő és korrupcióellenes civil szervezetek ellehetetlenítésére irányul.
"A főpolgármester hangsúlyozta, hogy ha az Európai Unió intézményei nem reagálnak az elfogadásra váró törvénnyel szembeni jogi lépésekkel, akkor ezek a szervezetek komoly, visszafordíthatatlan károkat szenvedhetnek el. Ezzel együtt a demokrácia és a jogállam alapvető értékei is veszélybe kerülnek."
Karácsony Gergely részletesen bemutatta a törvényjavaslat tartalmát. Kiemelte, hogy a tervezet értelmében jogorvoslati lehetőség nélkül kerülhetnek jegyzékre azok a jogi személyek, akik "külföldi támogatásból" olyan tevékenységeket folytatnak, amelyek sértik bizonyos alkotmányos értékeket vagy kedvezőtlen színben tüntetik fel azokat. A jegyzékre vételre a Szuverenitásvédelmi Hivatal tehet javaslatot a kormány számára, amely döntése érintheti a kormánykritikus civil szervezeteket és a független online média jelentős részét is.
A főpolgármester arra is felhívta a figyelmet, hogy a javaslat elfogadása esetén a független sajtóorgánumok és jogvédő civil szervezetek elveszíthetik legfontosabb finanszírozási forrásaikat. Sem a személyi jövedelemadó felajánlható egy százalékából, sem mikroadományokból, sem pedig európai uniós támogatásokból nem részesülhetnek ténylegesen.
Karácsony Gergely levele az Európai Bizottság elnökéhez így fogalmazódott meg: "Ezért arra kérem, hogy alaposan fontolja meg annak lehetőségét, hogy a törvényjavaslat elfogadását követően - különösen a Szuverenitásvédelmi Hivatalra vonatkozó, jelenleg zajló kötelezettségszegési eljárás keretében - sürgősen kérje, hogy az Európai Bíróság ideiglenes intézkedésként tiltsa le az új törvény végrehajtását."
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, élő adatok, teljes népesség, 2024 első negyedévére vonatkozóan, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)*