Trágyával lepte el a magyar közvélemény az Európai Unió székházát, kifejezve ezzel a frusztrációjukat és elégedetlenségüket.


Budapesten a magyar gazdák demonstrációt tartottak, tiltakozva az Európai Bizottság legújabb költségvetési javaslata ellen. Traktorokkal vonultak az Európai Unió képviselete elé, ahol jelképesen trágyát szórtak a bejárat elé. A gazdaszervezetek által szervezett akció célja, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy az uniós tervezet súlyos következményekkel járhat a magyar mezőgazdaság számára, miközben Ukrajna támogatására, a védelemre és ipari fejlesztésekre elegendő forrás áll rendelkezésre.

Budapesten a magyar gazdák demonstrációt tartottak, tiltakozva az Európai Bizottság legújabb költségvetési javaslata ellen. Traktorokkal vonultak az Európai Unió képviselete elé, ahol jelképesen trágyát szórtak a bejárat elé. A gazdaszervezetek által szervezett akció célja, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy az uniós tervezet súlyos következményekkel járhat a magyar mezőgazdaság számára, miközben Ukrajna támogatására, a védelemre és ipari fejlesztésekre elegendő forrás áll rendelkezésre.

Az Európai Bizottság bemutatta költségvetési javaslatát, amely a 2028 és 2034 közötti időszakra 1717 milliárd eurós keretet irányoz elő. Ez a szám jelentős ugrást jelent a jelenlegi, 2021-2027 közötti időszak 1200 milliárd eurójához képest. A javaslat szerint a tagállamok bruttó nemzeti jövedelmének költségei 1,23 százalékra emelkednének, szemben a jelenlegi 1,1 százalékkal. Ezt a számot több uniós tisztviselő és diplomata is megerősítette, habár a végleges változat még nem állt össze - számol be róla az Index.

Az azonban egyértelműen látszik, hogy költségvetés tervezete szerint a prioritások is változtak: a hagyományosan a mezőgazdaságra és regionális fejlesztésekre szánt összegek helyett a védelem, az innováció és a versenyképesség fejlesztése került előtérbe.

A tervezet szerint 946 milliárd euró jutna az "európai szociális modell és életminőség" finanszírozására, amelybe beletartozik a regionális politika és az agrárpolitika is. Ez a jelenlegi kiadásoknak a kétharmada lenne, de arányaiban így is csökkenne. A jövőben tehát kisebb szerepet kapnának a költségvetésben a mezőgazdasági támogatások és a szegényebb régióknak nyújtott támogatások.

Ezen felül 522 milliárd eurót terveznek a "versenyképesség, jólét és biztonság" területeire, míg 190 milliárdot a "Globális Európa" programra fordítanának. Ez a program magában foglalja a szomszédos országok támogatását és fejlődésük elősegítését is. Továbbá, 107 milliárd eurót szánnának az uniós intézmények támogatására.

A gazdák nem fogadták kedvezően a javaslatot.

Az Európai Bizottság költségvetési javaslata nem aratott osztatlan sikert, különösen a mezőgazdasági szektor képviselői körében. A tervezetben szereplő kiadások jelentős növekedése aggasztó, mivel a tervek szerint a mezőgazdaság és a regionális fejlesztések forrásai átcsoportosításra kerülnek. Ennek következtében a gazdák és a vidéki közösségek úgy érzik, hogy hátrányos helyzetbe kerülnek, hiszen a hangsúly a védelem, az innováció és az ipari fejlesztések irányába tolódik el.

Cseh Tibor, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Szövetségének (Magosz) főtitkára és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke hangsúlyozta, hogy semmiféle konstruktív szakmai párbeszéd vagy érdemi vita nem valósult meg, csupán ígéretek hangzottak el. E helyzet miatt úgy határoztak, hogy szerdán demonstrációt szerveznek az Európai Bizottság magyar képviselete előtt.

A Magosz elnöke hangsúlyozta a demonstráció jelentőségét, amelyre minden vármegyéből érkeztek gazdák, tükrözve ezzel az ágazatot sújtó komoly problémákat. Kiemelte, hogy a rendezvényen 70 különböző szervezet képviseltette magát, ami jól mutatja a helyzet súlyosságát. Továbbá kifogásolta, hogy Brüsszelben, a gazdák érdekeit figyelmen kívül hagyva, döntéseket hoznak, és az információkhoz való hozzáférés is rendkívül korlátozott számukra.

"Nem üzenünk mást, csupán annyit: a gazdák véleménye nélkül ne hozzanak döntéseket" - fogalmazott, majd hozzátette: úgy tűnik, a jelenlegi helyzetben Ukrajna prioritást élvez a döntéshozók szemében, ahelyett, hogy figyelembe vennék az európai gazdák érdekeit. A háború költségeit pedig a magyar és uniós gazdák pénzéből finanszírozzák, miközben az uniós elit egyre nagyobb földterületeket halmoz fel a térségben. A gyorsított ukrán csatlakozás mögött is ez a motiváció áll, hiszen még több profitra törekednek - vélekedett. A demonstráció során traktorokkal zárták le a Lövőház utcát.

Egy traktor megállt az Európai Unió épülete előtt, és az utánfutójáról egy rakomány trágyát öntött ki a bejárat előtt, ezzel szokatlan látványt és szagot varázsolva a helyszínre.

A MAGOSZ vezetője hangsúlyozta, hogy amíg Brüsszel "nem vonja vissza ezt az őrült irányt", addig nem marad más választásuk, mint hangot adni tiltakozásuknak. "Csak a traktorunk maradt a kezünkben. De bármikor készen állunk arra, hogy újra és újra felüljünk rá - nem tűrjük, hogy ellehetetlenítsenek minket" - nyilatkozta. Emellett a magyar kormányhoz fordult, kérve, hogy ne hajoljanak meg a brüsszeli nyomás előtt, és ha szükséges, éljenek a vétó jogával.

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, a "80 nap alatt Magyarország körül" című országjáró kampányának bejelentésekor tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy pártja nem ismeri el az Európai Bizottság határozatát.

Szerdán Brüsszelben is megmozdulásra készülnek a gazdák, ám ezúttal traktorok nélkül vonulnak az utcára. Az ő aggodalmuk hasonló, mint másutt: attól tartanak, hogy jelentős mértékben csökkentik a mezőgazdasági támogatásokat.

Related posts