Trump eltörölte a DeFi-szabályozást: a decentralizált tőzsdei kereskedőknek már nem kell adatokat szolgáltatniuk.


Donald Trump amerikai elnök csütörtökön aláírta azt a jogszabályt, amely visszavonja az Egyesült Államok adóhatósága (IRS) által bevezetett DeFi-jelentési kötelezettséget. Az intézkedés, semmissé teszi a decentralizált pénzügyi (DeFi) platformokat "brókerként" definiáló és azok számára kötelező tranzakció-jelentést előíró szabályt.

A döntés mögött Mike Carey képviselő és Ted Cruz szenátor közös kezdeményezése áll, amely tavaly decemberben indult el a Congressional Review Act (CRA) keretein belül. A frissen aláírt törvény értelmében az IRS ezután nem hozhat létre hasonló szabályozásokat a Kongresszus előzetes jóváhagyása nélkül.

"Ez volt az első igazi kriptovalutákat érintő törvény, amit valaha is elnök írt alá az Egyesült Államokban" - emelte ki Carey, hozzátéve, hogy a szabályozás visszavonásával az adóhatóság visszatérhet a meglévő feladataihoz, ahelyett, hogy új és nehezen értelmezhető bürokratikus terheket vegyen a nyakába.

A Biden-adminisztráció utolsó heteiben bevezetett IRS-rendelet célja az volt, hogy a DeFi-szolgáltatók számára kötelezővé tegye a felhasználók részletes adatainak gyűjtését, beleértve a személyazonosságot, a tranzakciós előzményeket és a digitális eszközök eladásának összegét. Ezzel szemben a kritikák azt hangsúlyozzák, hogy nemcsak technikailag megvalósíthatatlan, hanem súlyosan veszélyezteti a magánélet védelmét is, és egyúttal gátat vetne az ágazat innovációjának.

A decentralizált pénzügyi protokollok (DeFi) sajátos jellegükből adódóan nem rendelkeznek központi irányítással, amely lehetővé tenné a felhasználói adatok összegyűjtését, rendszerezését és az adóhatóság felé való jelentését.

A legtöbb DeFi-platform esetében nincs szükség a felhasználók személyazonosságának ellenőrzésére (KYC), így a kereskedők mindössze egy kriptotárcát csatlakoztatnak. Ennek következtében a platformok nem rendelkeznek információkkal a felhasználók kilétéről, például névről, címről vagy adóazonosítókról, amelyeket az IRS-nek továbbítani lehetne.

A szabályozás olyan logikára épült, mintha a DeFi-tőzsdék ugyanúgy működnének, mint a Coinbase vagy Binance - vagyis hogy van egy központi szolgáltató, akihez az IRS fordulhat az adatszolgáltatásokért. A legtöbb DeFi-protokoll viszont okosszerződéseken futó autonóm rendszer, amihez gyakran sem egy cég, sem beazonosítható jogi személy nem tartozik.

A tranzakciók a blokkláncon zajlanak, és noha ezek nyilvánosak, az adott tárca aktivitásának összegyűjtése és az ebből származó pontos adózási információk előállítása rendkívül bonyolult feladat. Ez különösen igaz, ha valaki több különböző láncot, aggregátort vagy decentralizált tőzsdét (DEX) is igénybe vesz. Az okosszerződések pedig nem fognak "önkéntesen" strukturált adatokat szolgáltatni az IRS-nek, így a megfelelőség biztosítása érdekében alapos és részletes nyilvántartás vezetésére van szükség.

Sok DeFi-projekt nem amerikai székhelyű, így nem világos, hogy milyen mértékben vonhatók be az amerikai adóhatóság által. A szabályozás a határokat nem figyelembe vevő módon próbálta volna kiterjeszteni az előírásokat, ami rengeteg jogi vitát vetett volna fel.

Ezen a héten nem a DeFi-szigorítás eltörlése volt Donald Trump egyetlen kriptókkal kapcsolatos döntése:

Related posts