Tusk: Az Európai Uniónak sürgősen át kell értékelnie a zöld megállapodás kereteit.
Ha Európa fenn akar maradni, akkor jobban kell fegyverkeznie, erősnek és határozottnak kell lennie katonai képességeit tekintve is - jelentette ki a lengyel miniszterelnök szerdán az Európai Parlamentben.
Donald Tusk a lengyel uniós elnökség programjának bemutatása során hangsúlyozta, hogy a globális fenyegetések fényében a biztonság kiemelkedő jelentőséggel bír. Szerinte elengedhetetlen, hogy a védelemre fordított kiadásokat drasztikusan megemeljük, és már az idei évben legalább 5%-os GDP-arányos védelmi beruházásokra van szükség. Emellett a belső biztonság fenntartása is kulcsfontosságú: a határok védelme és az illegális migrációval szembeni határozott fellépés elengedhetetlen a keresztény értékek és a demokrácia megőrzéséhez - tette hozzá.
A lengyel miniszterelnök véleménye szerint az Európai Uniónak nem az Egyesült Államok támogatására kell támaszkodnia a problémák megoldásában, hanem saját függetlenségét kell erősítenie. Ha az EU és tagállamai képesek saját biztonságukról gondoskodni, akkor nemcsak megerősödnek, hanem értékes partnerekké is válhatnak az Egyesült Államok számára. "Szomorú látni, hogy Európában egyesek még mindig Oroszország demográfiai és gazdasági erejétől tartanak. Újra meg kell tanulnunk bízni a saját képességeinkben. Erősek vagyunk, és egyenrangúak lehetünk a világ legnagyobb hatalmaival. Csak hinnünk kell magunkban, és a tények a mi oldalunkra fognak állni" - hangsúlyozta.
Az MTI hírei szerint Donald Tusk hangsúlyozta, hogy az illegális migráció és az európai belső biztonság kihívásait nem szükséges nacionalista vagy idegengyűlölő megközelítésekkel kezelni. Szerinte elengedhetetlen, hogy a klasszikus demokratikus értékek - mint az egyéni szabadságjogok, a kisebbségi jogok, a szólásszabadság, a jogállamiság és a korrupció elleni küzdelem - mentén közelítsenek ezekhez a problémákhoz. Tusk kiemelte, hogy az információbiztonság is rendkívül fontos, különösen a félretájékoztatás és a hazugságok ellen, amelyek fegyverként bevethetők az EU és Ukrajna ellen. Úgy véli, hogy a szólásszabadság tiszteletben tartása elengedhetetlen, de mindeközben szigorú intézkedéseket kell hozni a választások és a demokratikus rendszerek védelmében, különösen a dezinformációval szemben.
A lengyel miniszterelnök kiemelte, hogy az energiabiztonság garantálásáról nem elég beszélni, hanem konkrét lépésekre is szükség van e téren. Az EU-nak véget kell vetnie az orosz energiától való függésnek, de közben az energiaárak csökkentése is elengedhetetlen, mert jelenleg Európában a legdrágább az energia, ami versenyhátrány. Hangsúlyozta: a magas energiaárakat részben az uniós szabályok okozták, ami elfogadhatatlan. Bár fontos a környezet és az éghajlat védelme, az energiához való szabadpiaci hozzáférés javítása is szükséges - húzta alá.