Valószínűleg egy légvédelmi rakéta okozta a kazahsztáni területen lezuhant azeri utasszállító tragédiáját.


Az Euronews értesülései szerint a baleset vizsgálatában részt vevő hivatalos források alapján a túlélő utasok arról nyilatkoztak, hogy a repülőgép Groznij irányába haladva robbanás hangját észlelték. Ezt követően repeszszerű tárgyak csapódtak a járműbe, amelyek behatoltak a gép törzsébe.

A kazah közlekedési minisztérium szerint a gép az Azerbaijan Airlines légitársaságé volt. A gépen 67-en tartózkodtak, az azeri főügyészség közlése szerint 32 túlélőt találtak.

A járat Bakuból az oroszországi Groznijba tartott. A csecsenföldi repülőtér közlése szerint a sűrű köd miatt Mahacskalába irányították át. A vészhelyzeti minisztérium közelményében azt írta, hogy a gép madárrajjal ütközött, utána robbanás történt, ezért kellett megindítani a kényszerleszállást.

Az Euronews információ, összhangban az azerbajdzsáni székhelyű AnewZ nemzetközi hírcsatorna híradásával, amely egy orosz katonai bloggert idéz, aki azt állítja, hogy "a repülőgép sérülései arra utalnak, hogy a gépet véletlenül eltalálhatta egy légvédelmi rakétarendszer (SAM)".

Az azeri főváros, Groznij, kiemelt védelmet élvez, hiszen Kadirov és csecsen harcosai kulcsszereplők a Kreml stratégiájában, így potenciálisan fontos célpontok lehetnek az ukrán erők számára. Ez a helyzet magyarázhatja az orosz légvédelem intenzív fellépését a város légterében, amikor az Azerbaijan Airlines menetrend szerinti járata a landolás felé tartott.

Amennyiben beigazolódik, hogy az orosz légvédelmi rakéta áll a légitársaság tragédiájának hátterében, az párhuzamot vonhat a 2014-es MH17-es malajziai utasszállító lelövésével, amelyet szintén SAM rakétával támadtak meg az orosz támogatású erők. Az események közötti hasonlóság figyelemre méltó, és újra felveti a légiközlekedés biztonságának kérdését a konfliktusok övezte területeken.

A helyszínen jelenleg is számos mentő és tűzoltó tevékenykedik, és sikerült megfékezniük a becsapódás következtében keletkezett lángokat.

A Kazinform hírügynökség beszámolója alapján a baleset helyszínéről tizenkét személyt vittek el különféle sérülésekkel a Mangisztaui terület kórházaiba.

Az Azertac, az azeri állami hírügynökség tájékoztatása alapján, egy hivatalos azeri delegáció, amelynek tagjai között ott található a rendkívüli helyzetek minisztere, a főügyész helyettese és az AZAL alelnöke, Aktauba látogatott, hogy helyszíni vizsgálatokat végezzen.

Az azeri elnök a baleset miatt december 26-ra nemzeti gyásznapot rendelt el.

Vlagyimir Putyin orosz elnök részvétét fejezte ki azeri kollégájának, Ilham Alijevnek, aki éppen Oroszországban tartózkodott, a Független Államok Közössége (FÁK) kötetlen csúcstalálkozóján vett volna részt szerdán Szentpéterváron, de a katasztrófa miatt azonnal hazatért.

Related posts